18.5.2024 Ulkoilupäivä-Utomhusevenemang

13.5.2024

Vaasanseudun Neuroyhdistyksen toimintaa:

Mitä: Ulkoilupäivä

Missä: Onkilahden toimintapuisto 1 (Laivapuisto)

Järvikatu 11, 65100 Vaasa

https://maps.app.goo.gl/vG11LRFxYeAKtDnG7

Milloin: Lauantai 18.5.2024 klo 12.00–15.00

Kuvaus:

Onkilahden toimintapuisto 1 sijaitsee Vöyrinkaupungilla ja on aina auki innokkaille leikkijöille ja liikkujille!
Puistosta löytyy paljon kivaa lapsille, iso kiipely laiva, keinuja, jousikiikkuja, karuselleja, jousikeinu, monitoimiväline, hiekkalaatikkoja, köysirata, soittimia, trampoliineja ja Skeittiparkki muistakaa oma kypärä ja skeittilauta tai potkulauta mukaan.
Isommille lapsille ja aikuisille perheineen löytyy mukavaa tekemistä kuten Beach volley kenttä, peliareena Petankin ja Mölkyn pelaamiseen,Pingispöytä ja kaksi Ulko kuntosalia toinen näistä suunnattu Senioreille.
Puistossa on runsaasti kiinto penkkejä ja pöytiä, joilla on mukava nauttia omia eväitä sekä esteetön kahvila Onkilahden Helmi josta voi ostaa kahvilatuotteita aukioloaika 10.00-19.00.

Tämä puisto sopii kaikenikäisille ja yhdistyksemme on esillä klo 12.00-15.00 eri pisteillä puistossa tervetuloa tutustumaan meihin mukavan ulkoilun merkeissä, sen lisäksi meillä on hyvinvointia ja liikuntaa tukevaa ohjelmaa:

OHJELMA:

Kaikki liikkuu – kärry kiertää! -peräkärry joka tarjoaa apu- ja toimintavälineitä kesään.

Kärry esillä tapahtuman ajan Kahvilan parkkipaikalla. Kärrystä löytyy maastoon soveltuvia liikkumisen apu- ja toimintavälineitä, varustettuina erilaisilla rungoilla, istuimilla ja renkailla. Välineissä on erilaisia vaihtoehtoja pään ja vartalon asennon tukemiseen. Lisä- tai asento tyynyillä voidaan vielä tarvittaessa muokata ja tukea käyttäjän asentoa paremmaksi. Lapsille ja aikuisille on suunniteltu erilaisia välineitä, joiden avulla liikkuminen luonnossa, poluilla ja metsäautoteillä helpottuu. Monet välineistä helpottavat myös talviolosuhteissa liikkumista.Apuvälineet on erilaisia maastopyörätuoleja, rattaita ja nokkapyörä pyörätuoliin näitä pääset ihanteellisesti kokeilemaan paikan päällä vaihtelevassa maastossa puiston ympäristössä. https://www.tukiliitto.fi/malike/toimintavalineita/

 

Yhdistyksen kevätkauden viimeinen liikuntakokeilu on myös puistossa

Puisto Qigong

Osallistujien kokoontuminen klo 12.45 Onkilahden Helmi kahvilan takana, tunti alkaa klo 13.00 olethan paikoilla ajoissa.

Qigong on perinteinen kiinalainen harjoitusmenetelmä, joka yhdistää hengitystekniikoita, kehon liikkeitä ja meditaatiota edistäen terveyttä ja hyvinvointia. Se perustuu kiinalaiseen lääketieteeseen ja filosofiaan, tasapainottaen kehon energiavirtauksia ja parantaen kehon ja mielen harmoniaa. Qigong-harjoitukset voivat auttaa lievittämään stressiä, parantamaan verenkiertoa, vahvistamaan immuunijärjestelmää, lisäämään joustavuutta ja parantamaan tasapainoa ja koordinaatiota.
Tunnin ohjaa Silja Kuitu, ohjauskieli Suomi. Ohjaajan kielitaito Suomi, Espanja ja Englanti
Dr. of Naturopathy (USA),Perinteisen Kiinalaisen Lääketieteen terapeutti, Vyöhyketerapeutti
Ireca-metodin kouluttaja.

Mikäli ikävä kylmä vesisade yllättää meidät siirtyy tämä kokeilu Wasa Wellnessin tiloihin, sijaitsee Pitkänlahdenkatu 13, 65100 Vaasa. Matkaa puistosta 450m.
https://maps.app.goo.gl/ywmAWKpRfYwiVUrX7

Esteettömyys ja apuvälineet:
Kesäkahvila Onkilahden helmi on esteetön ja talossa on inva-wc.

Ilmoittautuminen: Ei ennakkoilmoittautumista.

Mikäli haluat kysyä jotain tai liittyä Vaasanseudun Neuroyhdistyksen
WhatsApp-ryhmiin saadaksesi ajankohtaista tietoa lähetä pyyntö viestillä:
marjo.ylimaki@neurovaasa.fi tai 0442486700

Evenemang i Vasanejdens Neuroförening:

Vad: Utomhusevenemang

Var: Metvikens aktivitetspark 1 (Skeppsparken) Träskgatan 11, 65100 Vasa

https://maps.app.goo.gl/vG11LRFxYeAKtDnG7

När: Lördag 18.5.2024 klo 12.00-15.00

 

Beskrivning av händelsen:

Metvikens aktivitetspark 1 ligger i Vöråstan och är alltid öppen för entusiastiska lekfulla personer och motionärer!
Parken har mycket roliga aktiviteter och saker för barn, ett stort klätterskepp, gungor, fjädergungor, karuseller, mångaktivitetsutrustning, sandlådor, linbana, musikinstrument, studsmattor och Skatepark. Kom ihåg att ta med egen hjälm och skateboard eller sparkbräda.
För äldre barn och vuxna med familjer finns det trevliga saker att göra, såsom beachvolleybollplan, en spelarena för att spela Petanque och Kubbspel, ett bordtennisbord och två utegym, varav det ena riktar sig till seniorer.
Parken har gott om fasta bänkar och bord där du bekvämt kan avnjuta dina egna snacks, samt det tillgängliga caféet Onkilahten Helmi, där du kan köpa caféprodukter. Öppettider 10.00-19.00.

Denna park passar alla åldrar och vår förening presenterar sig från 12:00 till 15:00 på olika ställen i parken. Välkommen att lära känna oss genom en trevlig utomhusaktivitet. Därtill har vi program som stöder välmående och motion:

PROGRAM:

Alla rör på sig – kärran cirkulerar! -en släpvagn som bjuder på hjälp- ja verksamhetutrustnin till sommarn.

Vagnen kommer att stå utställd under evenemanget på Caféets parkering. I vagnen kan du hitta förflyttningshjälpmedel och funktionella redskap lämpliga för terräng, utrustade med olika ramar, säten och däck. Redskapen har olika alternativ för att stödja huvudets och kroppens position. Vid behov kan tillägggsdynor- eller stödkuddarna modifieras och stödja användarens position bättre. Olika verktyg har designats för barn och vuxna, Verktyg och redskap som gör det lättare att röra sig i naturen, på stigar och skogsvägar. Många av redskapen gör det lättare att förflytta sig under vinterförhållanden. redsapen utgörs av olika terrängrullstolar, stödhjul och fronthjul för rullstolen, Dessa kab du prova på plats i den varierande terrängen runtom i parken. https://www.tukiliitto.fi/malike/toimintavalineita/

I parken kan man också delta i föreningens sista motionsprovtillfälle för vårsäsongen

Park Qigong

Deltagarna samlas kl. 12.45 bakom Helmi-caféet i Metviken, lektionen börjar kl. 13.00, så var på plats i tid.

Qigong är en traditionell kinesisk träningsmetod som kombinerar andningsteknik, kroppsrörelser och meditation för att främja hälsa och välbefinnande. Den är baserad på kinesisk medicin och filosofi, balanserar kroppens energiflöden och förbättrar harmonin mellan kropp och själ. Qigongövningar kan hjälpa till att lindra stress, förbättra blodcirkulationen, stärka immunförsvaret, öka flexibiliteten och förbättra balans och koordination.
Lektionen ges av Silja Kuitu, undervisningsspråket är finska. Regissörens språkkunskaper är finska, spanska och engelska
Dr. of Naturopathy (USA), terapeut i traditionell kinesisk medicin, zonterapeut
Utbildare i Ireca-metoden.
Ifall vi ​​ överraskas av ett otäckt kallt regn kommer detta provapå-tillfälle att flyttas till Wasa Wellness lokaler, som ligger på Långviksgatan 13, 65100 Vasa. 450m från parken.
https://maps.app.goo.gl/ywmAWKpRfYwiVUrX7

Handikappanpassad:
Summer cafe Onkilahden Helmi är tillgängligt och har handikapptoalett.

Anmälan:
Ingen förhandsanmälan.

Om du vill ställa en fråga eller ansluta dig till Vaasanseudun Neuroyhdistys WhatsApp-grupper för att få aktuell information, skicka din förfrågan via meddelande till: marjo.ylimaki@neurovaasa.fi eller 0442486700.